Главная » Файлы » Ұстаздарға көмек » Ашық сабақтар

Өндіріс факторлары - Қысқа мерзімді жоспар
22.11.2014, 12:18

Өндіріс факторлары

Қарағанды облысы Ақтоғай ауданы - Шашубай кентіндегі "Мектеп - балабақша кешені" КММ орта мектебінің экономика және қаржылық сауаттылық пәнінің мұғалімі Ныгметуллина Шамшибану Кабылхаировнаның экономика пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары

10 - сынып

Пәні: экономика

Сыныбы: 10 &ndash- сынып

Тақырыбы: Өндіріс факторлары

Сабқтың типі: Қайталау, қортынды сабақ

Мақсаты: -Оқушыларды экономика ғылымының негізі болатын білімдер жүйесімен таныстыру, ол білімдерді саналы түрде өмірде - қолдана алуды, өндіріс,өндіріс факторлары, өндіріс құралдары туралы ұғымдарды ғылыми тұрғыда қалыптастыру

Міндеттері:

  1. оқушының - - - когнитивті - - - - іс - әрекеттерін - жүзеге - асыра - отырып, - - өнімді - тәсілдермен - - - шығармашылық деңгейге - жеткізу.

- - - - - - - - - Өз иелігіндегі меншіктерді дұрыс орынды пайдаланып,табыс таба білуге үйрету-

- - - - - - - - - диалогтік оқыту ( сұрақ-жауап, пікірталас) барысындаөткен тақырыптар бойынша алған білімдерін тереңдету, толықтыру, - қортындылау-

- - - - - - - - - топ алдына шығып сөйлей алу дағдыларын қалыптастыру-

Қолданылған модульдер: -Оқыту мен оқудағы жаңа технологиялар, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, оқытуда АКТ-ны пайдалану, оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау.

Оқыту технологиясы мен стратегиялары:Дамыта оқыту жүйесінің сын тұрғысынан ойлау бағдарламасының «-Диалог негізінде оқыту»-, «-ой қозғау стратегиясы»-, «-пікір талас, көрнекілік стратегиясы, проблемалық жағдаятты шешу, Шаталовтың тірек сигналы әдістерінің элементтері, сұрақ-жауап, салыстыру, талдау әдістері, сергіту сәті - «-Инсерт»- рефлексия,өзін-өзі, бірін-бірі бағалауы.

Сабақ жоспары:

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Жоспар мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?

І Кіріспе

3 мин

Психологиялық ахуал

Ұйымдастыру кезеңі

Тұлға аралық байланысты орнату.

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

Топқа бөлу.

Мен сабақты қалай бастаймын?

Оқушылармен амандасып, көңіл-күйлерін сұраймын.

Шаттық шеңбер  -құрып, - бір-біріне сабақ барысында жақсы көңіл күй көтеретін тілектер айтуларын сұраймын. Оқушылардың құрал-жабдықтарын тексеремін. Экономика қоймасынан ресурс алуларын сұраймын, осы ресурстар бойынша - Капитал, Еңбек, Табиғат топтарына бөлінуін өтінемін. Оқушылар топ спикерін, таймерін, көркемдеушілерін - мүшелерімен - ақылдаса отырып, сайлайды.

«-Алтын ережені»- құрады

Мұғаліммен амандасады, көңіл-күйлерімен бөліседі. Оқушылар бір-біріне тілек айтады, сәлемдеседі.

Өз ұсыныстарын білдіреді. Бір-бірінің пікіріне сыйластықпен қарайды.

Алтын ереже:

-сабаққа кешікпеу-

-басқаның пікірін сыйлау-

-топтық жұмысқа белсене араласу,

-уақытқа бағыну, регламент сақтау-

-тапсырмалар-ын тиянақты орындау-

 -

 -

 -

 -

 -

 -

«-Жақсы, өте жақсы»-

 -

 -

 -

 -

Формати-вті бағалау-

Топ бір-біріне баға береді

Топқа бөлуге арналған жетондар, топтың дайындығын білдіретін әр түсті белгілер

ІІ Тұсаукесер

10мин

Өткен сабақты бекіту.

Өтілген тақырып

«-Өндіріс факторы»-тақырыбын бекіту сұрақтары. «-өз ойының»- сұрақ жауап арқылы әр топ экономиканың белгілі тарауының сұрағын таңдайды

-«-Өз ойының»- экономикалық ойын арқылы өткен тақырыптарды қайталап, жүйелей отырып бекіту. Еске сақтау қабілеттерін тексеріп, ойлау жүйесін дамыту. Экранда таныстырылымның бірінші бөлімінде ойын алаңы бейнеленеді, онда белгілі бір тараудың - сұрақтары мен ұпайлары көрсетілген. Ұпай санының өсуіне байланысты сұрақ - қиындайды. Әр топ өздері таңдаған сұраққа жауап береді. Мыс.әр топ өздерінің дайындық деңгейлеріне байланысты ұпай таңдайды

Оқушылардың жауаптары: Ойларын жүйелі түрде жеткізе біледі.

Тақырыптан ауытқымайды.

Әр таңдаған сұрақтары бойынша нақты жауап табуы керек. Бағалау парағына өз ұпайларын жазып отырады.

Таным-дық ойын арқылы оқушылр-дың  -белгілі тақырып бойынша түсінігін бағалау

 -

Интерактивті тақта,

Ойын алаңы таныстырылым

ІІІ Негізгі бөлім

7 мин

Мағынаны тану

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

15-мин

пікір талас, көрнекілік стратегиясы проблемалық жағдаятты шешу

Топтарға тапсырма беру

1-топтың тапсырмалары

  1. тапсырма - - - - - -

№1.1 -

Ойлана отырып ауа, қарым &ndash-қатынас, су, тамақ, өзін-өзі бекіту, ақпарат, киім, айналадағыларды сыйлау, тұрғын үй, қоғамда танылу, емделу, маххаббат пен достық, күзет, білім, еңбек, сияқты қажеттіліктерді кестеге толтыр.

 -

 -

№1.2 ой қозғау сұрақтары(ой қозғау стратегиясы)

Болашақ таңдаған мамандығыңның еңбек нарығында қаншалықты сұранымға ие болатынын дәлелде.

 -

 -

 -

№1.3 - дарынды балаларға арналған есеп (тез, жылдам шеш)

Бір адам өзінің досына: «-Маған 100 қой бер, сонда мен сенен екі есе бай боламын»-,-депті. Сонда досы: «-сен маған 10 қой берсең, мен сенен 3 есе бай боламын»-,-деп жауап беріпті. Әр қайсысында қаншадан қой болған?

 -

2-топтың тапсырмалары:

№ 1.1 Қажеттіліктің әр тобын пирамиданың тиісті - бөлігіне орналастыр -

1.Әлеуметтік қажеттілік

2.Өзін өзі іске асыруға деген қажеттілік - - - - -

3.Қауіпсіздікке деген қажеттілік - - - - - - - -

4.Биологиялық қажеттілік - - - - - - -

5.Сыйлауға деген қажеттілік

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 - -

№1.2 ой қозғау сұрақтары(ой қозғау стратегиясы)

Болашақ таңдаған мамандықтарың бойынша кәсіпкерлік істі неден бастап, қалай ұйымдастырар едің

 -

 -

 -

№1.3 - дарынды балаларға арналған есеп (тез, жылдам шеш)

Ертеде бір адам жыл аяғына дейін 1 ат және 10000 теңге ақша алмақшы болып жалданады. Бірақ, 7 ай өткен соң жұмысты тоқтатып, есеп айырсқанда 1 ат және 2000 теңге ақша алады. Ат қаншаға бағаланған?

3-топтың тапсырмасы

№1.1 Нарықтық қажеттілік агоритмін толықтыр

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 - -

№1.2 ой қозғау сұрақтары(ой қозғау стратегиясы)

Сідер болашақ қаржыгер ретінде ҚР қаржылық жағдайын жақсарту мақсатында қандай ұсыныстар жасар едіңіздер

№1.3 - дарынды балаларға арналған есеп (тез, жылдам шеш)

100 тауық 100 күнде 100 қадақ тары жейді. Ал 10 тауық 10 күнде қанша тары жейді?

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

2-тапсырма

 - - - - - - - Әр топ берілген тақырып бойынша өз білімдерін «-Генеалогиялық ағаш»- тәсілін пайдаланып, тақырыптың мазмұнын аша отырып, талдау жасайды.

1-топ«-Капитал»- - тобының - тақырыбы «-Жаңа технологиямен жабдықталған өндірістер салу»-

2-топ«-Табиғат»- тобының тақырыбы «-Табиғи ресурстарды тиімді пайдалану»-

3-топ«-Еңбек»- тобының тақырыбы «-Қазақстанда орта және шағын кәсіпкерлікті»- дамыту және - жоғары, білікті мамандар даярлау.

 -

проблема

Оң нәтижелері

Кері әсері

себебі

себебі

себебі

себебі

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

Адам өмірінің негізі ол қажеттіліктермен өздерін қамтамасыз ету болып табылады.

Оқушылар берілген тапсырмаларды орындай отырып, қажеттілік ұғымын тереңірек түсінуге мүмкіндік алады

Берілген сұрақтың жауабын топтаға оқушылар - жұппен талдайды, әркім өз ойын досына айтады және берілген жауаптарын өздері бағалайды

Дарынды оқушылар жеке тапсырма орындайды

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

Тақырып бойынша оқушыларға ақпарат құралдарында жарияланған мақалалар таратылады, топпен осы мақалаларды талдай отырып, генеалогиялық ағашпен жұмыс істейді.

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

Топпен біріге отырып, берілген тапсырманы жүйелеп, кестені, перамиданы толтырып және қажеттілікті қанағаттан-дыру алгоритімі бойынша схеманы толықтырады

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

Әр топ мақалаларымен танысып, талдай отырып, тақырыпты ашып, генеалогиялық ағаштың әр бөлігін берілген тапсырмаға сүйене отырып толтырады. тапсырма орындап болғаннан кейін топтан спикер шығып қорғайды.

 -

 -

«-Жарай-сың, өте дұрыс»- деген қолпаштау сөздерін қолдану арқылы форматив-ті бағалау

 -

 -

 -

 -

 -

Топ мүшелері бір-бірлеріне баға береді.

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

Тотың жұмысы ағаштың әр бөлігінде келтірген жағдайлар санымен бағаланады

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

PowerPoint бағдарламасында жасалған таныстырылым

 -

3 мин.

Сергіту сәті

«-Қара жорға»- биін билету

Оқушылар қозғалысқа түсу арқылы бойларын сергітеді.

 -

 -

ІY -Қорытын-ды

 -

 -

мин

Компьютерде тест орындау

15 сұрақ беріледі

Оқушылар алған бағаларын сабақтың соңында

Білім ағашының әр бөлігіне жапсырады, 4 пен 5 алған оқушылар жоғары жағына, 3 алған оқушылар төменгі бөлігіне стикерге жазып жапсырады.

оқушы жауабын компьютер бағдарламасы, дұрыс жауаптың көлемімен өзі шығарады

 -

 -

Үйге тапсырма

Болашақ мамандығыңа қол жеткізу қадамдарыңды перамида бөліктеріне жазып келу

 -

 -

 -

 -

Стикерлер

2мин.

Формативті бағалау

Қорытынды баға шығару

Өз-өзін бағалауы.

Бірін-бірі бағалауы

Оқушылар сабақ басында таратылған бағалау парақшасында сабатың әр тапсырмасынан алған ұпайларын есептеп мұғалімге өткізеді.

 -

Бағалау парақшасы критерийлер

 -

 -

 -

 -

 -

 -

 -

Категория: Ашық сабақтар | Добавил: Злой_Админ)) | Теги: факторлары, ӨНДІРІС, мерзімді, Қысқа, жоспар
Просмотров: 1436 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
ComForm">
avatar